PWR220T-20-2R50F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PWR220T-20-2R50F
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
TO-220-2
Datasheet
Download
Description
RES 2.5 OHM 1% 20W TO220-2
Stock
62
In Stock :
62
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Radial
Terminal Pitch :
5.08mm
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
5.08mm
Resistance :
2.5Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated :
2kV
Voltage - Rated DC :
250V
Series :
PWR220T-20
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Published :
2009
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.398Lx0.157W 10.10mmx4.00mm
Height Seated (Max) :
0.575 14.60mm
Weight :
1.749988g
Construction :
RECTANGULAR
Lead Diameter :
720 μm
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
PWR220T
Package / Case :
TO-220-2
Composition :
Thick Film
Height :
14.605mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Max Power Dissipation :
20W
Power Rating :
20W
Threshold Voltage :
7.1V
Depth :
4mm
Packaging :
Tube
Datasheets
PWR220T-20-2R50F
Bourns, Inc. PWR220T-20-2R50F
Through Hole FIXED RESISTOR, 2.5Ohm, Thick Film,