PV76W24-61PL
Mfr.Part #
PV76W24-61PL
Description
CONN PLUG HSG MALE 61POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Number of Positions :
61
Housing Color :
Olive Drab
Base Product Number :
PV76W
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Type :
For Male Pins
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
20
Features :
Coupling Nut
Connector Type :
Plug Housing
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Type :
Crimp
Published :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Coupling Nut
Datasheets
PV76W24-61PL
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 61 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included PV
PV76W24-61PL Overview
PV76W24-61PL Features
PV series
PV76W24-61PL Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
PV76W24-61PL Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT