PV76A22-55SL
Mfr.Part #
PV76A22-55SL
Description
CONN PLUG HSG FMALE 55POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
20
Bulk
Feature :
Coupling Nut
Material Flammability Rating :
Type :
For Female Sockets
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug Housing
Includes :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
55
Factory Lead Time :
20 Weeks
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Insert Material :
Plastic
Base Product Number :
PV76A
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Anodized
Contact Type :
Features :
Coupling Nut
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Shape :
Circular
Datasheets
PV76A22-55SL
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Anodized 55 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included PV
PV76A22-55SL Overview
PV76A22-55SL Features
PV series
PV76A22-55SL Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
PV76A22-55SL Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT