PV76W18-32SW
Mfr.Part #
PV76W18-32SW
Description
PV 32C 32#20 SKT PLUG
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Housing Color :
Olive Drab
Material Flammability Rating :
Orientation :
W
Factory Lead Time :
2 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Size :
20
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Size, MIL :
Number of Positions :
32
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Female Sockets
Package :
Bulk
Feature :
Coupling Nut
Connector Type :
Plug Housing
Base Product Number :
PV76W
Features :
Coupling Nut
Datasheets
PV76W18-32SW
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 32 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included PV
PV76W18-32SW L/C Overview
PV76W18-32SW L/C Features
PV series
PV76W18-32SW L/C Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
PV76W18-32SW L/C Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER