PV76L20-16PL
Mfr.Part #
PV76L20-16PL
Description
CONN PLUG HSG MALE 16POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Male Pins
Aluminum Alloy
Published :
Number of Positions :
16
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Size :
16
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Factory Lead Time :
15 Weeks
Housing Color :
Silver
Base Product Number :
PV76L
Connector Type :
Plug Housing
Features :
Coupling Nut
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Includes :
Feature :
Coupling Nut
Datasheets
PV76L20-16PL
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 16 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included PV
PV76L20-16PL Overview
PV76L20-16PL Features
PV series
PV76L20-16PL Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
PV76L20-16PL Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT