PV76L14-15SW
Mfr.Part #
PV76L14-15SW
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Color :
Voltage Rating :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Features :
Current Rating (Amps) :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Free Hanging (In-Line)
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
15
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Max Operating Temperature :
200°C
Base Product Number :
PV76L
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Electroless Nickel
Termination :
Crimp
Primary Material :
Metal
Orientation :
W
Package :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Datasheets
PV76L14-15SW
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk W Bayonet Lock
PV76L14-15SW Overview
PV76L14-15SW Features
PV series
PV76L14-15SW Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
PV76L14-15SW Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER