PTV20B-M3/85A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTV20B-M3/85A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-220AA
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 21.2V 600MW DO220AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Published :
HTS Code :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Power Dissipation :
600mW
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
DO-220AA
Number of Elements :
1
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Polarity :
Unidirectional
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 15V
JESD-609 Code :
e3
Zener Voltage :
21.2V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Radiation Hardening :
No
Series :
eSMP®
Terminal Form :
Flat
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Reference Voltage :
20V
Diode Element Material :
SILICON
Pin Count :
2
Number of Pins :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Element Configuration :
Single
Tolerance :
±6%
Diode Type :
ZENER DIODE
Impedance-Max :
14Ohm
Voltage Tol-Max :
5.66%
Impedance :
14Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
PTV20B-M3/85A
Vishay PTV20B-M3/85A
ZENER DIODE 14Ohm ±6% 21.2V 10μA @ 15V -55°C~150°C 600mW 2 Terminations DO-220AA
PTV20B-M3/85A Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 10μA @ 15V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5.66%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.5V @ 200mA is supplied.
PTV20B-M3/85A Features
reverse leakage current of 10μA @ 15V
10μA @ 15V is the maximum voltage (Tol)