PTS120602B500RPU00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTS120602B500RPU00
Manufacturer
Vishay
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
SENSOR RTD 500OHM 1206
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Temperature Sensors - RTD (Resistance Temperature Detector)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3.2mm
Output Type :
Analog
Width :
1.6mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Pins :
2
Max Operating Temperature :
155°C
Temperature Coefficient :
±3850ppm/°C
Resistance @ 0°C :
500Ohms
Series :
PTS
Radiation Hardening :
No
Current :
0.4mA
Mount :
Surface Mount
RTD Material :
Platinum
Resistance Tolerance :
±0.6%
Termination :
SMD (SMT) Tabs
Resistance :
500Ohm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C