PTN1206E83R5BST1
Mfr.Part #
PTN1206E83R5BST1
Description
RES SMD 83.5 OHM 0.1% 0.4W 1206
No
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Supply Voltage :
200V
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Max Power Dissipation :
400mW
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Height :
838.2μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
83.5Ohm
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Power Rating :
400mW
Datasheets
PTN1206E83R5BST1
Vishay PTN1206E83R5BST1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PTN Series, Thin Film, 83.5Ohm, 0.4W 2/5W, ±0.1%, -55°C~155°C