PTN1206E1004BST1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTN1206E1004BST1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1M OHM 0.1% 0.4W 1206
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
400mW
Packing Method :
TR
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Series :
PTN
Height :
838.2μm
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Published :
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.1%
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
400mW
Contact Plating :
Copper, Silver, Tin
Factory Lead Time :
26 Weeks
Operating Supply Voltage :
200V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
1MOhm