PTN1206E81R6BST1
Mfr.Part #
PTN1206E81R6BST1
Description
RES SMD 81.6 OHM 0.1% 0.4W 1206
Operating Supply Voltage :
200V
Height :
838.2μm
Power Rating :
400mW
Max Power Dissipation :
400mW
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Tolerance :
±0.1%
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Resistance :
81.6Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
26 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
PTN1206E81R6BST1
Vishay PTN1206E81R6BST1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PTN Series, Thin Film, 81.6Ohm, 0.4W 2/5W, ±0.1%, -55°C~155°C