PTN1206E7872BST1
Mfr.Part #
PTN1206E7872BST1
Description
RES SMD 78.7K OHM 0.1% 0.4W 1206
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
78.7kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Power Rating :
400mW
Copper, Silver, Tin
Max Power Dissipation :
400mW
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
No
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Operating Supply Voltage :
200V
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Tolerance :
±0.1%
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
838.2μm
Datasheets
PTN1206E7872BST1
Vishay PTN1206E7872BST1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PTN Series, Thin Film, 78.7kOhm, 0.4W 2/5W, ±0.1%, -55°C~155°C