PTN1206E7871BST1
Mfr.Part #
PTN1206E7871BST1
Description
RES SMD 7.87K OHM 0.1% 0.4W 1206
PTN
Max Power Dissipation :
400mW
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, NON-INDUCTIVE
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
yes
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Power Rating :
400mW
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height :
838.2μm
Operating Supply Voltage :
200V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Mounting Feature :
Resistance :
7.87kOhm
yes
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Datasheets
PTN1206E7871BST1
Vishay PTN1206E7871BST1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PTN Series, Thin Film, 7.87kOhm, 0.4W 2/5W, ±0.1%, -55°C~155°C