PTN1206E76R8BST1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTN1206E76R8BST1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 76.8 OHM 0.1% 0.4W 1206
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packing Method :
TR
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Radiation Hardening :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
76.8Ohm
Max Power Dissipation :
400mW
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
400mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Factory Lead Time :
26 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Composition :
Thin Film
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Operating Supply Voltage :
200V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±0.1%
Height :
838.2μm
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W