PTN1206E58R3BST1
Mfr.Part #
PTN1206E58R3BST1
Description
RES SMD 58.3 OHM 0.1% 0.4W 1206
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Operating Supply Voltage :
200V
Max Power Dissipation :
400mW
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height :
838.2μm
Composition :
Thin Film
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
58.3Ohm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
400mW
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Datasheets
PTN1206E58R3BST1
Vishay PTN1206E58R3BST1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PTN Series, Thin Film, 58.3Ohm, 0.4W 2/5W, ±0.1%, -55°C~155°C