PTN1206E5110BST1
Mfr.Part #
PTN1206E5110BST1
Description
RES SMD 511 OHM 0.1% 0.4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Failure Rate :
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.4W, 2/5W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Brand :
Amphenol Positronic
Resistance :
511 Ohms
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Subcategory :
D-Sub Connectors
Height - Seated (Max) :
0.033 (0.84mm)
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Tolerance :
±0.1%
Features :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
PTN
Positronic
Datasheets
PTN1206E5110BST1
Vishay PTN1206E5110BST1
PTN Series, Thin Film, 511 Ohms, 0.4W, 2/5W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C