PTN1206E1980BST1
Mfr.Part #
PTN1206E1980BST1
Description
RES SMD 198 OHM 0.1% 0.4W 1206
Power Rating :
400mW
Lead Free :
Lead Free
Operating Supply Voltage :
200V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Resistance :
198Ohm
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packing Method :
TR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
PTN1206E1980BST1
Vishay PTN1206E1980BST1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PTN Series, Thin Film, 198Ohm, 0.4W 2/5W, ±0.1%, -55°C~155°C