PTN1206E1960BST1
Mfr.Part #
PTN1206E1960BST1
Description
RES SMD 196 OHM 0.1% 0.4W 1206
EAR99
Pbfree Code :
yes
Resistance :
196Ohm
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Copper, Silver, Tin
Power Rating :
400mW
Series :
PTN
Mounting Feature :
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Supply Voltage :
200V
Factory Lead Time :
26 Weeks
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Datasheets
PTN1206E1960BST1
Vishay PTN1206E1960BST1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PTN Series, Thin Film, 196Ohm, 0.4W 2/5W, ±0.1%, -55°C~155°C