PTN1206E1931BST1
Mfr.Part #
PTN1206E1931BST1
Description
RES SMD 1.93K OHM 0.1% 0.4W 1206
Operating Supply Voltage :
200V
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power Rating :
400mW
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
1.93kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Datasheets
PTN1206E1931BST1
Vishay PTN1206E1931BST1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PTN Series, Thin Film, 1.93kOhm, 0.4W 2/5W, ±0.1%, -55°C~155°C