PTN1206E1562BST1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTN1206E1562BST1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 15.6K OHM 0.1% 0.4W 1206
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
400mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Operating Supply Voltage :
200V
Factory Lead Time :
26 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Published :
Lead Free :
Lead Free
Series :
PTN
Resistance :
15.6kOhm
Surface Mount :
yes
Contact Plating :
Copper, Silver, Tin
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±0.1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
838.2μm
Packing Method :
TR
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C