PTN1206E1143BST1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTN1206E1143BST1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 114K OHM 0.1% 0.4W 1206
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Published :
Contact Plating :
Copper, Silver, Tin
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
838.2μm
Power Rating :
400mW
Tolerance :
±0.1%
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
400mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Factory Lead Time :
26 Weeks
Operating Supply Voltage :
200V
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
114kOhm
Radiation Hardening :
No
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
PTN
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Datasheets
PTN1206E1143BST1
Vishay PTN1206E1143BST1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PTN Series, Thin Film, 114kOhm, 0.4W 2/5W, ±0.1%, -55°C~155°C