PTKM75R-894H
Mfr.Part #
PTKM75R-894H
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Description
FIXED IND 75UH 8A 23 MOHM TH
Fixed Inductors
Termination :
Radial
Series :
PTKMR
DC Resistance (DCR) :
23mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
3MHz
Test Frequency :
1kHz
Size / Dimension :
1.300Dia 33.02mm
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Current Rating :
8A
Published :
Lead Length :
16.51mm
Package / Case :
Radial, Horizontal (Open)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
33.02mm
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
Lead Pitch :
31.75mm
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
Type :
Toroidal
Height Seated (Max) :
0.650 16.51mm
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Through Hole
Max DC Current :
8A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e2
Inductance :
75μH
Current - Saturation :
3.7A
Datasheets
PTKM75R-894H
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD