PTKM10-180SM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTKM10-180SM
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 1.6A 100 MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Depth :
8.64mm
Frequency - Self Resonant :
35MHz
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
Package / Case :
Nonstandard
Inductance :
10μH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shielding :
yes
Current Rating :
1.6A
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Height :
7.62mm
Pbfree Code :
No
Number of Terminations :
2
Series :
PTKM-SM
Termination :
Radial
Material - Core :
Ferrite
Type :
Toroidal
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
100mOhm Max
JESD-609 Code :
e0
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Published :
Current - Saturation :
430mA
Test Frequency :
1kHz
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Bulk
Number of Functions :
1
Size / Dimension :
0.340Lx0.340W 8.64mmx8.64mm
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
Max DC Current :
1.6A
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Case/Size Code :
Datasheets
PTKM10-180SM
API Delevan PTKM10-180SM
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD