PTKM750R-894VM
Mfr.Part #
PTKM750R-894VM
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Description
FIXED IND 750UH 3A 160 MOHM TH
Test Frequency :
1kHz
Lead Diameter :
0.813 mm
Current Rating :
3A
Factory Lead Time :
18 Weeks
JESD-609 Code :
e2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
PTKMR-VM
Size / Dimension :
1.450Lx0.825W 36.83mmx20.95mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
15.24mm
Current - Saturation :
1.2A
Lead/Base Style :
Inductance :
750μH
Frequency - Self Resonant :
600kHz
Max DC Current :
3A
Lead Length :
6.35mm
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
Package / Case :
Radial, Vertical (Open)
Height Seated (Max) :
1.475 37.46mm
DC Resistance (DCR) :
160mOhm Max
Tolerance :
±10%
Datasheets
PTKM750R-894VM
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD