PTKM750-894H
Mfr.Part #
PTKM750-894H
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Description
FIXED IND 750UH 3A 160 MOHM TH
Package / Case :
Radial, Horizontal (Open)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current - Saturation :
1.2A
Lead Pitch :
31.75mm
1
Diameter :
33.02mm
DC Resistance (DCR) :
160mOhm Max
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Series :
PTKM
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating :
3A
HTS Code :
Test Frequency :
1kHz
JESD-609 Code :
e0
Lead Length :
19.05mm
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Inductance :
750μH
Tolerance :
±10%
Frequency - Self Resonant :
600kHz
Mount :
Through Hole
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Size / Dimension :
1.300Dia 33.02mm
Height Seated (Max) :
0.650 16.51mm
Max DC Current :
3A
Datasheets
PTKM750-894H
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD