PTKM50R-59VM
Mfr.Part #
PTKM50R-59VM
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Description
FIXED IND 50UH 6.9A 22 MOHM TH
DC Resistance (DCR) :
22mOhm Max
EAR99
Lead/Base Style :
Max DC Current :
6.9A
Package / Case :
Radial, Vertical (Open)
Size / Dimension :
1.210Lx0.685W 30.73mmx17.40mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Test Frequency :
1kHz
Series :
PTKMR-VM
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
1.175 29.84mm
Frequency - Self Resonant :
3.5MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Length :
6.35mm
JESD-609 Code :
e2
Lead Diameter :
1.143 mm
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
Through Hole
Lead Spacing :
10.16mm
Inductance :
50μH
Current Rating :
6.9A
Current - Saturation :
3.3A
Datasheets
PTKM50R-59VM
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD