PTKM50-180SM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTKM50-180SM
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 50UH 1.12A 210MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
DC Resistance (DCR) :
210mOhm Max
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
Packaging :
Bulk
Test Frequency :
1kHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package / Case :
Nonstandard
Depth :
8.64mm
Height :
7.62mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Material - Core :
Ferrite
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Shielding :
yes
Max DC Current :
1.12A
Termination :
SMD/SMT
Current Rating :
1.12A
JESD-609 Code :
e0
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Series :
PTKM-SM
Size / Dimension :
0.340Lx0.340W 8.64mmx8.64mm
Lead Free :
Contains Lead
Inductance :
50μH
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Type :
Toroidal
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Current - Saturation :
180mA
Pbfree Code :
No
Number of Terminations :
2
Case/Size Code :
Frequency - Self Resonant :
10MHz
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
PTKM50-180SM
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD