PTKM330R-50SM
Mfr.Part #
PTKM330R-50SM
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 330UH 1.69A 190MOHM SM
Frequency - Self Resonant :
1MHz
Size / Dimension :
0.700Lx0.670W 17.78mmx17.02mm
Inductance :
330μH
Case/Size Code :
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Height :
10.16mm
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Max DC Current :
1.69A
Current - Saturation :
270mA
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag3.8Cu0.7)
Type :
Toroidal
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Test Frequency :
1kHz
DC Resistance (DCR) :
190mOhm Max
Height Seated (Max) :
0.400 10.16mm
Current Rating :
1.69A
Depth :
17.02mm
Package / Case :
Nonstandard
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
PTKMR-SM
Mount :
Surface Mount
Datasheets
PTKM330R-50SM
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD