PTKM250R-121
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTKM250R-121
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 250UH 2.07A 160MOHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Material - Core :
Ferrite
Current - Saturation :
900mA
Type :
Toroidal
Shielding :
yes
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Lead Length :
12.7mm
Lead Spacing :
19.81mm
JESD-609 Code :
e2
Termination :
Radial
Size / Dimension :
0.850Diax0.400W 21.59mmx10.16mm
HTS Code :
Number of Functions :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial, Vertical (Open)
Tolerance :
±10%
DC Resistance (DCR) :
160mOhm Max
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Published :
Terminal Shape :
Wire
Frequency - Self Resonant :
1MHz
Current Rating :
2.07A
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
21.59mm
Inductance :
250μH
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Series :
PTKMR
Test Frequency :
1kHz
Max DC Current :
2.07A
Lead Pitch :
8.13mm
Datasheets
PTKM250R-121
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD