PTKM250-121VM
Mfr.Part #
PTKM250-121VM
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Description
FIXED IND 250UH 2.07A 160MOHM TH
Test Frequency :
1kHz
Series :
PTKM-VM
Lead Diameter :
0.584 mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.800Lx0.500W 20.32mmx12.70mm
Inductance :
250μH
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
2.07A
Max DC Current :
2.07A
Frequency - Self Resonant :
1MHz
Mounting Type :
Through Hole
Number of Functions :
1
Termination :
DC Resistance (DCR) :
160mOhm Max
Packaging :
Bulk
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Current - Saturation :
900mA
Lead Pitch :
8.89mm
Height Seated (Max) :
0.975 24.76mm
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Published :
Lead Length :
6.35mm
Tolerance :
±10%
Height :
24.76mm
Package / Case :
Radial, Vertical (Open)
Mount :
Through Hole
Datasheets
PTKM250-121VM
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD