PTKM25-894VM
Mfr.Part #
PTKM25-894VM
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Description
FIXED IND 25UH 12.8A 12 MOHM TH
Fixed Inductors
Lead Pitch :
15.24mm
Current Rating :
12.8A
Frequency - Self Resonant :
8MHz
Height :
35.56mm
Lead Diameter :
1.295 mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
HTS Code :
Height Seated (Max) :
1.400 35.56mm
Series :
PTKM-VM
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Max DC Current :
12.8A
Test Frequency :
1kHz
Current - Saturation :
6.6A
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
1.450Lx0.825W 36.83mmx20.95mm
JESD-609 Code :
e0
Inductance :
25μH
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Termination :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Lead Length :
6.35mm
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
Wire
DC Resistance (DCR) :
12mOhm Max
Package / Case :
Radial, Vertical (Open)
Datasheets
PTKM25-894VM
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD