PTKM25-121VM
Mfr.Part #
PTKM25-121VM
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Description
FIXED IND 25UH 6.34A 17 MOHM TH
Height Seated (Max) :
0.950 24.13mm
Series :
PTKM-VM
JESD-609 Code :
e0
Current - Saturation :
3.3A
Test Frequency :
1kHz
Inductance :
25μH
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Radial, Vertical (Open)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Shielding :
yes
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Size / Dimension :
0.800Lx0.500W 20.32mmx12.70mm
Lead Diameter :
1.016 mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Radial
DC Resistance (DCR) :
17mOhm Max
Published :
Height :
24.13mm
Max DC Current :
6.34A
Frequency - Self Resonant :
6.5MHz
Lead Length :
6.35mm
Current Rating :
6.34A
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
8.89mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
PTKM25-121VM
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD