PTKM150-894VM
Mfr.Part #
PTKM150-894VM
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Description
FIXED IND 150UH 6.5A 35 MOHM TH
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±10%
DC Resistance (DCR) :
35mOhm Max
Mounting Type :
Through Hole
Series :
PTKM-VM
Package / Case :
Radial, Vertical (Open)
Size / Dimension :
1.450Lx0.825W 36.83mmx20.95mm
Test Frequency :
1kHz
Inductance :
150μH
Height Seated (Max) :
1.400 35.56mm
Frequency - Self Resonant :
1MHz
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Termination :
Radial
Current - Saturation :
2.3A
Current Rating :
6.5A
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
1.143 mm
Max DC Current :
6.5A
Lead Pitch :
15.24mm
Lead Length :
6.35mm
Height :
35.56mm
Datasheets
PTKM150-894VM
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD