PTKM150-50SM
Mfr.Part #
PTKM150-50SM
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 150UH 2.33A 100MOHM SM
Frequency - Self Resonant :
3MHz
Series :
PTKM-SM
Current Rating :
2.33A
Height Seated (Max) :
0.400 10.16mm
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
DC Resistance (DCR) :
100mOhm Max
Tolerance :
±10%
Test Frequency :
1kHz
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package / Case :
Nonstandard
Size / Dimension :
0.700Lx0.670W 17.78mmx17.02mm
HTS Code :
Height :
10.16mm
Inductance :
150μH
Termination :
SMD/SMT
Case/Size Code :
JESD-609 Code :
e0
Lead Free :
Contains Lead
Max DC Current :
2.33A
Depth :
17.02mm
Current - Saturation :
400mA
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Datasheets
PTKM150-50SM
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD