PTKM100-894VM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTKM100-894VM
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100UH 8A 23 MOHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation :
3.5A
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Toroidal
Tolerance :
±10%
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Size / Dimension :
1.450Lx0.825W 36.83mmx20.95mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e0
Shielding :
yes
Mount :
Through Hole
Inductance :
100μH
Package / Case :
Radial, Vertical (Open)
Number of Functions :
1
DC Resistance (DCR) :
23mOhm Max
Series :
PTKM-VM
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Through Hole
Test Frequency :
1kHz
Height Seated (Max) :
1.400 35.56mm
Max DC Current :
8A
Lead Length :
6.35mm
Height :
35.56mm
Lead Diameter :
1.295 mm
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Material - Core :
Ferrite
Lead Pitch :
15.24mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Radial
Frequency - Self Resonant :
2MHz
Current Rating :
8A
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
PTKM100-894VM
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD