PTG.M0.9GL.LC39G
Mfr.Part #
PTG.M0.9GL.LC39G
Description
CONN RCPT FMALE 9P GOLD SLDR CUP
Cable Opening :
0.106 ~ 0.154 (2.70mm ~ 3.90mm)
Number of Positions :
9
Current Rating :
3A
Color :
Gray
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Termination :
Solder Cup
Shell Size - Insert :
M09
Datasheets
PTG.M0.9GL.LC39G
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line); Panel Mount 9 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PTG.M0.9GL.LC39G Overview
PTG.M0.9GL.LC39G Features
1P series
PTG.M0.9GL.LC39G Applications
There are a lot of LEMO
PTG.M0.9GL.LC39G Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER