PTG.M0.2GL.MC39R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTG.M0.2GL.MC39R
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 2POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Termination :
Crimp
Current Rating :
10A
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Number of Positions :
2
Series :
1P
Orientation :
G
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Front, Panel, Rear Side Nut
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Ratings :
IP50
Color :
Gray, Red
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
M02
Feature :
Backshell
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Front and Rear Side Nut
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Cable Opening :
0.106 ~ 0.154 (2.70mm ~ 3.90mm)
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Datasheets
PTG.M0.2GL.MC39R
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line); Panel Mount 2 Positions Crimp Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PTG.M0.2GL.MC39R Overview
PTG.M0.2GL.MC39R Features
1P series
PTG.M0.2GL.MC39R Applications
There are a lot of LEMO
PTG.M0.2GL.MC39R Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER