PTG.M0.8GL.LC65J
Mfr.Part #
PTG.M0.8GL.LC65J
Description
CONN RCPT FMALE 8P GOLD SLDR CUP
Termination :
Solder Cup
Current Rating :
5A
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Color :
Gray, Yellow
Number of Positions :
8
Shell Size - Insert :
M08
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Datasheets
PTG.M0.8GL.LC65J
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line); Panel Mount 8 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PTG.M0.8GL.LC65J Overview
PTG.M0.8GL.LC65J Features
1P series
PTG.M0.8GL.LC65J Applications
There are a lot of LEMO
PTG.M0.8GL.LC65J Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER