PTG.M0.4GL.LC52R
Mfr.Part #
PTG.M0.4GL.LC52R
Description
CONN RCPT FMALE 4P GOLD SLDR CUP
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
4
Current Rating :
8A
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Size - Insert :
M04
Color :
Gray, Red
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Datasheets
PTG.M0.4GL.LC52R
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line); Panel Mount 4 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PTG.M0.4GL.LC52R Overview
PTG.M0.4GL.LC52R Features
1P series
PTG.M0.4GL.LC52R Applications
There are a lot of LEMO
PTG.M0.4GL.LC52R Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER