PTF65806R00AYR6
Mfr.Part #
PTF65806R00AYR6
Description
RES 806 OHM 1/4W 0.05% AXIAL
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±0.05%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
16 Weeks
Composition :
Metal Film
Working Voltage :
500V
JESD-609 Code :
e0
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
806Ohm
Additional Feature :
High Precision
Lead Diameter :
0.64 mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.145Diax0.375L 3.68mmx9.53mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Construction :
Epoxy Coating
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Lead Length :
38.1mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Datasheets
PTF65806R00AYR6
Vishay / Dale PTF65806R00AYR6
FIXED RESISTOR, 806Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,