PTF6521K000BZR6
Mfr.Part #
PTF6521K000BZR6
Description
RES 21K OHM 1/4W 0.1% AXIAL
Factory Lead Time :
26 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Packing Method :
TR
JESD-609 Code :
e0
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±0.1%
Lead Length :
38.1mm
Working Voltage :
500V
Construction :
Epoxy Coating
Package / Case :
Axial
Lead Diameter :
0.64 mm
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
PRECISION
Resistance :
21kOhm
Pbfree Code :
No
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.145Diax0.375L 3.68mmx9.53mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Datasheets
PTF6521K000BZR6
Vishay / Dale PTF6521K000BZR6
FIXED RESISTOR, 21kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,