PTF65215K00BXEK
Mfr.Part #
PTF65215K00BXEK
Description
RES 215K OHM 1/4W 0.1% AXIAL
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.145Diax0.375L 3.68mmx9.53mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
PRECISION
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
Epoxy Coating
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
PTF
Surface Mount :
No
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.1%
Lead Diameter :
0.64 mm
Resistance :
215kOhm