PTF6520K000DZBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTF6520K000DZBF
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 20K OHM 1/4W 0.5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
0.64 mm
Composition :
Metal Film
Factory Lead Time :
16 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
2
Resistance :
20kohm
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.145Diax0.375L 3.68mmx9.53mm
Package / Case :
Axial
Construction :
Epoxy Coating
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
No
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Terminal Shape :
Wire
Additional Feature :
High Precision
Working Voltage :
500V
Feature :
Moisture Resistant
Series :
PTF
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
PTF6520K000DZBF
Vishay / Dale PTF6520K000DZBF
FIXED RESISTOR, 20kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,