PTF65200K00BYR6
Mfr.Part #
PTF65200K00BYR6
Description
RES 200K OHM 1/4W 0.1% AXIAL
Through Hole Resistors
Surface Mount :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
26 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Construction :
Epoxy Coating
Resistance :
200kOhm
ECCN Code :
EAR99
Metal Film
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.145Diax0.375L 3.68mmx9.53mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
Axial
Working Voltage :
500V
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Feature :
Moisture Resistant
Lead Length :
38.1mm
Additional Feature :
PRECISION
Packing Method :
TR
Lead Diameter :
0.64 mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Datasheets
PTF65200K00BYR6
Vishay / Dale PTF65200K00BYR6
FIXED RESISTOR, 200kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,