PTF65100R00AXR6
Mfr.Part #
PTF65100R00AXR6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Description
RES 100 OHM 1/4W 0.05% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Series :
PTF
Construction :
Epoxy Coating
Composition :
Metal Film
Package / Case :
Axial
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±0.05%
Additional Feature :
High Precision
Factory Lead Time :
16 Weeks
Feature :
Moisture Resistant
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
0.64 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Length :
38.1mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.145Diax0.375L 3.68mmx9.53mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
100Ohm