PTF5675K000QXEB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTF5675K000QXEB
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 75K OHM 1/8W 0.02% AXIAL
Stock
182
In Stock :
182
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.091Diax0.250L 2.31mmx6.35mm
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.02%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Feature :
Moisture Resistant
Lead Diameter :
0.64 mm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Resistance :
75kOhm
Construction :
Epoxy Coating
Working Voltage :
300V
Composition :
Metal Film
Series :
PTF
Max Power Dissipation :
125mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
2011
Lead Length :
38.1mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Packing Method :
TR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
PTF5675K000QXEB
Vishay / Dale PTF5675K000QXEB
FIXED RESISTOR, 75kOhm, 0.125W 1/8W, Metal Film,