PTCHP12S050HYE
Mfr.Part #
PTCHP12S050HYE
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Coin 11.8mm Dia x 2.0mm W
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR PTC 1.2K OHM 35% COIN
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Temperature Sensors - PTC Thermistors
Min Operating Temperature :
-40°C
Tolerance :
35%
Resistance Tolerance :
±35%
Max Operating Temperature :
85°C
Resistance @ 25°C :
1.2kOhms
Mounting Type :
Clamp On
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
Series :
PTCHP12S
Package / Case :
Coin 11.8mm Dia x 2.0mm W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height :
2mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mount :
Surface Mount
Datasheets
PTCHP12S050HYE
Introducing Temperature Sensors - PTC Thermistors Vishay PTCHP12S050HYE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Clamp On, Number of Pins:2, Package / Case:Coin 11.8mm Dia x 2.0mm W, Operating Temperature:-40°C~85°C, PTCHP12S050HYE pinout, PTCHP12S050HYE datasheet PDF, PTCHP12S050HYE amp .Beyond Temperature Sensors - PTC Thermistors Vishay PTCHP12S050HYE ,we also offer KTY82/210,215, TFPT0603L3300FV, TFPT0805L1000FV, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
PTCHP12S Series 35% -40°C~85°C 2-Pin Clamp On Coin 11.8mm Dia x 2.0mm W
PTCHP12S050HYE Overview
Keeping PTC thermistors in Coin 11.8mm Dia x 2.0mm W packages prevents them from being damaged. Ensure that the PTC thermistors are set to -40°C as their minimum operating temperature. In order for this thermistor to work properly, the operating temperature must not exceed 85°C. A thermistor like this has 2 pins.
PTCHP12S050HYE Features
Package / Case: Coin 11.8mm Dia x 2.0mm W
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 1.2kOhms
2 Pins
Series: PTCHP12S
Operating Temperature: -40°C~85°C
Tolerance: 35%