PTC34SGAN
Mfr.Part #
PTC34SGAN
Description
CONN HEADER R/A 34POS 2.54MM
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Lead Free :
Contains Lead
Contact Resistance :
30mOhm
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Height :
3.56mm
Width :
2.54mm
Published :
Number of Positions :
34
Length :
86.4mm
Current Rating (Amps) :
3A
Dielectric Withstanding Voltage :
600VDC V
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Datasheets
PTC34SGAN
Sullins Connector Solutions PTC34SGAN
1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Tin Thermoplastic, Polyester 34-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height