PTC30SFAN
Mfr.Part #
PTC30SFAN
Description
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Height :
2.54mm
Overall Contact Length :
0.538 13.67mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Dielectric Withstanding Voltage :
600VDC V
Length :
76.2mm
Current Rating (Amps) :
3A
Width :
2.54mm
Number of Positions :
30
Datasheets
PTC30SFAN
Sullins Connector Solutions PTC30SFAN
1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Tin Thermoplastic, Polyester 30-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height