PTC25SFAN
Mfr.Part #
PTC25SFAN
Description
CONN HEADER VERT 25POS 2.54MM
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Width :
2.54mm
Dielectric Withstanding Voltage :
600VDC V
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Current Rating (Amps) :
3A
Overall Contact Length :
0.538 13.67mm
Number of Positions :
25
Height :
2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Length :
63.5mm
Datasheets
PTC25SFAN
Sullins Connector Solutions PTC25SFAN
1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Tin Thermoplastic, Polyester 25-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height